Kodėl reikalingi mikrobiologiniai tyrimai?
Su mikroorganizmais susiduriame visą gyvenimą - jie mus lydi ir kaip draugai, ir kaip priešai. Apgyvendinę žmogaus žarnyną mikrobai dalyvauja virškinime, pagerina kalcio įsisavinimą, stimuliuoja imuninę sistemą, skatina organizmui svarbių B grupės vitaminų susidarymą. Taip pat gamina medžiagas stabdančias žmogui žalingų bakterijų veiklą bei nukenksmina nuodingus cheminius junginius. Tačiau kai kurie mikrobai žmogui gali sukelti uždegimus.
Daugelis mikrobinės kilmės ligų šiandien sėkmingai gydomos antibiotikais. Tik ar kiekvienas susimąsto prieš pradėdamas tokią kovą su mikrobais? Dažnai gydytojai skiria antibiotikus profilaktiškai arba renkasi kuo platesnio spektro medikamentą, kuris veiktų "viską". O tai reiškia, kad jis gali sunaikinti ir dalį naudingos žarnyno mikrofloros, sukeldamas disbiozę. Pastebėta ir kitų neigiamų šių vaistų savybių - tai alerginės reakcijos ir patogeninių mikroorganizmų sugebėjimas prisitaikyti prie antibiotikų ir įgyti atsparumą. Atsiranda bakterijų padermių, kurių nebeveikia daugelis šiandien žinomų antibiotikų.
Bakterijos - ganėtinai "gudrūs" organizmai, kurie kovodami dėl išlikimo įjungia įvairiausius mechanizmus, leidžiančius prisitaikyti aplinkoje ir išgyventi. Susidūrę su tam tikru antibiotiku keletą kartų, jie pradeda gaminti "ginklus" prieš tas medžiagas ir netgi "draugiškai" pasidalina įgytais atsparumo faktoriais su giminingomis bakterijomis.
Štai kodėl antibiotikų vartojimas turi būti tikslingas. Reikia nustatyti, koks mikrobas sukėlė uždegimą ir kokiems antibiotikams jis jautrus, kitaip sakant, kokie vaistai jį veikia. Taip gydant mažiau pakenkiama ligoniui ir nedidinamas mikroorganizmų atsparumas antimikrobinėms medžiagoms. Laiku ir teisingai paimta tiriamoji medžiaga mikrobiologiniam tyrimui padeda išaiškinti bakterinių bei grybelinių ligų sukėlėjus, nustatyti diagnozę ir suteikia galimybę gydytojui pasirinkti tinkamiausius vaistus infekcijos gydymui. Renkantis tikslingai veikiantį antibiotiką, greičiau įveikiamas ligos sukėlėjas ir padaroma mažiau žalos paciento organizmui.
Parengė Gyd. A. Bardzilauskienė
© mikrobas.lt 2010